Uživatel nepřihlášen
Rox Cox's blog
RSS kanál blogu
Píše: Rox Cox - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Rox Cox's blog

Mass Effect 3 - Jak se to má s tím koncem? (Spoiler alert!)

Pondělí 2.4.2012 22:38 - Autor: Rox Cox
To se mi líbí

Mass Effect 3 - Jak se to má s tím koncem? (Spoiler alert!)Vyšla jedna z nejočekávanějších pecek letošního roku, poslední díl ze série úžasné rpg série Mass Effect. BioWare nám slibovalo ten akční zážitek z ME a především epické vyvrcholení Shepardova příběhu. Hráči nedočkavostí bez sebe počítali poslední dny, hodiny, vteřiny, přeplnění očekáváním, a pak konečně! Je tu ME3 a hráči jsou extrémně... konsternováni.

Kde udělali soudruzi v BioWare chybu?

Stručně, celý Mass Effect je epicky, úžasný, naprosto krutopřísný (pomineme-li pár nepodstatných bugů - BioWare mělo přece plné ruce práce, aby nám mohlo za menší poplatek přinést DLC) atd. Pak ale nastane dlouho očekávaný konec, který nedává vůbec smysl. No nedává smysl, když se nad tím trochu zamyslíme, ono to vlastně smysl dává. Pokusím se vám vysvětlit mojí teorii

Priorita: Země

Pokusím se být stručný. Protheanská VI prozradí Shepardovi, že katalizátor, poslední část Nístěje (Crusable) je ve skutečnosti Citadela. Ta je už však ovládnuta Reapery a přemístěna k Zemi. Shepard se vrátí na Zemi s flotilou. Paže Citadely jsou uzavřeny a jediná možnost, jak se dostat na Citadelu a otevřít ji, je přes vysílač na Zemi. Plán zní, že flotila se postará o Reapery, zatímco pozemní tým se dostane k vysílači. Jenže Shepard nejdřív musí zničit Reaperský AA kanón Hádes, aby mohl pokračovat pozemní tým.

Po zničení kanónu Hádes se setká se s Andersonem. Při posledním briefingu se však dozví, že z pozemního týmu Hammer zbyla sotva čtvrtka.

Každopádně není času nazbyt, a zbývá poslední tah na vysílač. V cestě ale stojí Reaper, o kterého by se měli postarat tanky. Vše se ale zase zvrtne, nakonec najdete tank Thanix, se kterým EDI propojí zaměřovací systémy. Po sundání Reapera, začne Admirál Hackett přemistovat Nístěj k Citadele, zatímco Shepard a zbytek týmu míří k vysílači.

Cestu vám ale opět zkříží Reapera, který začne níčit vše na co přijde. Z týmu nakonec nezbude nic a sejme dokonce i Sheparda.

A zde je ten moment, kdy to "přestává dávat smysl". Shepard se těžce raněný probere a pošle sebe samého vysílačem. Tam najde Illusive Mana a Andersona. Indoktrinovaný Illusive Man se drží svého plánu ovládnout Reapery. Shepard ho dokonce může přesvědčit, aby se sám zastřelil (stejně jako se Sarenem). Shepard nakonec otevře Citadelu a Nístěj se propojí. Hackett však řekne, že Nístěj nestřílí, že něco je špatně. Shepard se poslední silou svalí na zem, ale najednou ho vyzvihne plošina pod ním do středu Citadely.

Střed Nístěje
Střed Nístěje
Indoktrinovaný Záhadný
Indoktrinovaný Záhadný

Tam potká toho kluka ze začátku, co se mu/jí zjevuje ve snech. Řekne, že on je katalizátor. Vysvětlí mu, že Reapeři jsou jeho nástroj na udržení pořádku Galaxie, před novým cyklem. Bez nich by nakonec syntetici vyhubili organiky. Shepard dostane na výběr.

- Může vyhubit všechen syntetický život včetně Reaperů. Katalizátor namítá, že mír nevydrží, a že organici nakonec vytvoří nové syntetiky a ty je stejně vyhubí.

- Nebo může zkusit metodu Illusive Mana a ovládnout Reapery. To Sheparda zabije, ale zachrání civilizaci galaxie.

- Poslední možnost je, že zkombinování syntetiků a organiků

Ať už se rozhodne jakkoliv, nastane pokaždé podobná cutscéna, kterou jistě všichni dobře známe a zníčí se všechny hmotové vysílače. K tomu všemu přidá ještě astrolog co vypráví nějakému dítěti příběhy o Shepardovi na té planetě ze závěrečné cutscény.

Teorie

Takže tak to je, ale uvažujme nad tím chvíli. Ono to přeci jen ten smysl dává! Po tom, co Sheparda sejme Reaper je vše už jenom vize. Však nevíme co se dělo doopravdy (vzpomínáte na konec Metra 2033? Jak vaše činění ve vizi ovlivňovalo vaše skutky v realitě). Dítě je ve skutečnosti Reaper (nebo nějaký jejich vůdce) a Shepard je indoktrinovaný. Snaží se tedy donutit Sheparda v činění v jejich prospěch a opět mu vnucuje myšlenku ovládnutí Reaperů. Pokud je však zničíte, dítě hned zmizí a indoktrinace Sheparda je neúspěšná.

Shepard zavalen v troskách
Shepard zavalen v troskách
Shepard a Katalizátor
Shepard a Katalizátor

Při tomto konci následuje i scéna, kde je Shepard zavalen v troskách a nadechne se. Ty trosky jsou z Londýna! Ano, Shepard totiž nikdy nebyl na Citadele! Něco ale udělal, jenže my nevíme co. Takže ono to ve skutečnosti vážně dává smysl, nepříjde vám to snad logické? Ale tak jako tak, konec v nás vyvolal mnoho otazníků, a pokud je tato moje teorie pravdivá, stejně nevíme co Shepard doopravdy udělal, mimo halucinaci.

A abych nezapomněl, zkombinování syntetiků a organiků? Řekněme, že to je jakýsi kompromis. V úplně poslední cutscéně po titulkách se navíc objeví astrolog, co vypráví nějakému dítěti příběh o Shepardovi, a to na planetě, která vypadá jako ta, kde přistál Joker. To bude pravděpodobně nějaká scéna z budoucnosti, ale rozhodně bych neřekl, že celý příběh je jen vyprávění starého chlápka, jak se někteří domnívají.

Závěrem

Čili můžeme jen spekulovat. Však samozřejmě BioWare si tohle na nás všechno schovala v nadcházejícím DLC. Ano, je to opět ždímárna peněz a myslím, že to hlavně mají na svědomí EA, protože víc po penězích může hladovět snad jen Activision. Tomu se zkrátka říká bussines. Hra sice stála asi dvě miliardy, ale ona nakonec bude tolik stát i nás. EA / BioWare tohle dělá jen proto, protože by nemohla konkurovat se hrou, která by měla na sobě nálepku €129, tak prostě raději oškubou hru, a rozkouskují ji na DLC po desíti Euro. Je to prasárna, ale takhle se dnes v herní brandži vydělává. Má-li hra dobré a žádané jméno, tak se na něm těží jak jen je to možné, a půlka rozpočtu jde do reklamy (a někdy i do recenzistů). I ten multiplayer se mi zdá nějaký osekaný, takže čekám, že určitě vydají i nějaké rozšiřující DLC na něj.

No, měli bychom si zřejmě našetřit pár stovek navíc, protože kdo dnes zaplatí víc, dostane ke hře i konec!

P.S: Děkuji, že jste si přečetli můj článek až sem a určitě zanechte i svůj názor na věc.

Tisk
Hodnocení:
( 8.8 / 21 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Mass Effect 3 - Jak se to má s tím koncem? (Spoiler alert!)
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Mustang    Ten konec je náhodou perfektně domyšlenej a po shlédnutí tohoto: [ odkaz ] mi všechno dává smysl.Mustangmustang5081    9.4.2012 16:22 Mustang

Ten konec je náhodou perfektně domyšlenej a po shlédnutí tohoto: [ odkaz ] mi všechno dává smysl.

Standa12    No tak to už hey keď sa na to pozrieš takto tak je to fakt nedotiahnutéStanda12standa121207    4.4.2012 14:05 Standa12

No tak to už hey keď sa na to pozrieš takto tak je to fakt nedotiahnuté

ߣack KiŁŁer    Hmmm... Mám pocit, že si se o den seknul.ߣack KiŁŁerslack-killer6019    3.4.2012 16:26 ߣack KiŁŁer

Hmmm... Mám pocit, že si se o den seknul.

Rox Cox   1x   @Standa12: Když to podáš takhle, tak ano, ale to je velmi hrubé vysvětlení. Hráči jsou naštvaní také proto, že ten konec je zkrátka pokaždé na 95% stejný, nehledě na to, co udělali. Přitom by stačilo málo. Nebylo by ani od věci, kdyby každá postava, co jste potkali, měla alespoň mále cameo (jako třeba Grunt, Samara, Jack, a spoustu dalších) . A navíc, celá hra je o „získání Země zpět“, ale nikdo neví, jak vlastně Země dopadla. Každý, kdo dohrál ME2 DLC Arrival, tak ví, že zníčením hmotového vysílače se uvolní takové množství energie, které zníčí celou soustavu. To jsem pochopil jako tak, že energie se rozptýli dále, do dalších vysílačů, ale i tak by měla někde skončit. A tak dále. Je to spousta detailů, ale o tom to celé je. Je to zkrátka nedotažené, a ti vydřiduši nám to vysvětlí (asi) až v dalším, nejspíše zpoplatněném, DLC.Rox Coxrox-cox3207    3.4.2012 16:02 Rox Cox

@Standa12: Když to podáš takhle, tak ano, ale to je velmi hrubé vysvětlení. Hráči jsou naštvaní také proto, že ten konec je zkrátka pokaždé na 95% stejný, nehledě na to, co udělali. Přitom by stačilo málo. Nebylo by ani od věci, kdyby každá postava, co jste potkali, měla alespoň mále cameo (jako třeba Grunt, Samara, Jack, a spoustu dalších) . A navíc, celá hra je o „získání Země zpět“, ale nikdo neví, jak vlastně Země dopadla. Každý, kdo dohrál ME2 DLC Arrival, tak ví, že zníčením hmotového vysílače se uvolní takové množství energie, které zníčí celou soustavu. To jsem pochopil jako tak, že energie se rozptýli dále, do dalších vysílačů, ale i tak by měla někde skončit. A tak dále. Je to spousta detailů, ale o tom to celé je. Je to zkrátka nedotažené, a ti vydřiduši nám to vysvětlí (asi) až v dalším, nejspíše zpoplatněném, DLC.

Standa12   1x   Ja naopak nechápem tých hráčov čo nechápu koniec ved ten koniec bol úplne jasný zachránil Zem, umrel a rozpráva sa o ňom ako o hrdinovi, čo je na tom nepochopiteľné.
P. S. Ja som tam tú animáciu čo sa nadýchol medzi troskami v Londýne nemal. - "Při tomto konci následuje i scéna, kde je Shepard zavalen v troskách a nadechne se. Ty trosky jsou z Londýna! "
Standa12standa121207
    3.4.2012 14:21
Standa12

Ja naopak nechápem tých hráčov čo nechápu koniec ved ten koniec bol úplne jasný zachránil Zem, umrel a rozpráva sa o ňom ako o hrdinovi, čo je na tom nepochopiteľné.
P. S. Ja som tam tú animáciu čo sa nadýchol medzi troskami v Londýne nemal. - "Při tomto konci následuje i scéna, kde je Shepard zavalen v troskách a nadechne se. Ty trosky jsou z Londýna! "